WE - NATURE

NORDPLUS JUNIOR PROJEKTI “WE=NATURE“  NÄDAL EESTIS JA PORKUNI KOOLIS 15.-19.04.2024

Esmaspäeval, 15 aprillil, tulid Porkuni Koolile külla Nordplus Junior projekti partnerkoolide esindajad Lätist, Leedust ja Soomest. Igast koolist 4 last ja nende saatjad.

Sõpradega saadi kokku Tallinnas. Esmalt söödi koos lõunat Tallinna Õpetajate Majas ning seejärel algas Tallinna vanalinnaga tutvumise mäng „Sajandeid põnev“. Mängu läbiti kolmes grupis. Iga grupi juures oli ka üks Porkuni Kooli laps kolmest (Rebecca, Marten, Moisei) ja üks töötaja kolmest (Urve, Renneli, Tuuli).  Mängu jaoks kasutati telefonis äppi Loquiz. Mängu alustades nägid kõik grupid telefonis asuval kaardil kontrollpunkte ning jõudes kaardile märgitud punkti kohale, ilmus ekraanile küsimus. Peale vastamist sai lugeda veidi informatsiooni selle koha või hoone kohta, kus parasjagu asuti.

Tallinnast ära sõites käidi vaatamas kaunist Jägala juga ning seejärel said meie partnerkoolide esindajad majutuda Rakvere ART Hotelli mugavatesse tubadesse ning minna omal käel kauni Rakverega tutvuma ja õhtusöögikohta otsima.

Teisipäeval, 16 aprillil, tulid kõik meie sõbrad Rakverest bussiga Porkuni Kooli. Esmalt toimus nende tervitamine ja seejärel said külalised QR koodidega mängu abil tutvuda kauni Porkuni Kooliga. Peale kooliga tutvumist toimus spordisaalis liikumismängude üritus koos meie kooli Terje ja Inga klassi õpilastega.

Peale lõunat õpetas Reena Curphey  viltimise  töötoas, kuidas endale ise valmistada vilditud pallikestest võtmehoidjat.

Kolmapäeval, 17 aprillil, toimus vanavanemate toidukultuuri tutvustamine kodunduseõpetaja Mairi poolt. Sellel üritusel osalesid meie koolist õpetajate Signe, Küllikese ja Tiiu klasside lapsed. Esmalt pidid lapsed maitsmise teel eristama kausikestesse pandud piimatooted: piim, keefir, hapukoor ja vahukoor. Seejärel said lapsed loksutada purkidesse pandud vahukoort nii, et saadi või, millele lisati rohelist, misjärel valmis omakorda maitsevõi. Veel valmistasid lapsed karaskitaigna, sättisid selle vormidesse ja panid ahju küpsema. Pärast said kõik maitsta nii omatehtud karaskit kui ka sinna peale määritud maitsevõid. Küll omatehtud asjad maitsesid hästi.

Peale lõunat hakkasid külalised  nende jaoks valmis pandud taaskasutusmaterjalidest kostüüme meisterdama, mida järgmisel päeval moedemonstratsioonil esitleda. Meie kooli lapsed koos oma õpetajatega olid kostüümid juba varem valmis meisterdanud ja ka liikumist „moelaval“ eelnevalt harjutanud.

Neljapäeval, 18 aprillil, said külalised koos meie kooli laste Janeki, Mareki, Mirjami ja Marteniga tutvuda Rakveres Lille tänaval asuva tegevuskeskusega “Hea Hoog”. See keskus vahendab töövõimalusi erivajadustega inimestele. Meid võeti väga sõbralikult vastu, räägiti ja näidati, mis töid keskuses tehakse ning milliseid imekauneid tooteid sealsed töötajad oskavad valmistada. Igaüks sai võimaluse valmistada endale väikese mõnusa pehme padjakese. Töö seisnes selles, et padjakoti sisse pidi toppima vatiini ja seejärel  selle otsad kinni õmblema.

Hästi tore oli see, et kohati seal ka oma kooli vilistlast Ceitlinit. Suurte sõpradena lahkuti keskusest, lubades neile uuesti külla minna.

Seejärel sõideti Palmse mõisa, kus koos armsa giidiga läbiti programm „Vanavanemate sammudes“. Arutleti koos lastega, millal oli vanasti ja kuidas sel ajal loodusega ümber käidi? Lapsed pidid pildi järgi otsima peidetud purgikesi, kus sees olid erinevad ravimtaimed. Kõik said vaadata, nuusutada ja hiljem ka maitsta teed erinevatest ravimtaimedest. Lapsed said  sõita kaarikuga, külastada palmimaja ja näha sepatööd.

Nüüd ootas ees nädala kõige tähtsam üritus- moešõu taaskasutusmaterjalidest valmistatud kostüümidega. Sellest šõust  võtsid osa nii väliskülalised kui kõik Porkuni Kooli lapsed. Iga klass oli eelnevalt koos tantsuõpetaja Kairega valinud välja muusika vastavalt kollektsiooni teemale/nimetusele ning harjutanud „moelava“ punasel vaibal liikumist. Kõik kollektsioonid olid äärmiselt vahvad ja suure hoole ning põhjalikkusega meisterdatud. Kollektsioone hindas žürii, kes tänas kõiki tänukirja ning kommikotiga. Üritus läks hästi korda ja kõik esinejad olid väga vaprad, said end proovile panna ning kõik tulid sellega suurepäraselt toime.

Reede, 19 aprill, oli projektinädala kokkuvõtte päev. Hinnati nädala tegevusi,  anti külalistele tunnistused ja söödi ühiselt rõõmsas meeleolus torti. Peale lõunasööki saadeti meie toredad külalised kallistustega koduteele.

Tuuli

Tuuli